PLAYSTATION®5 SİSTEMİ YAZILIMI LİSANS SÖZLEŞMESİ (Versiyon 1.0)

 

HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZİ ANLAMAK İÇİN LÜTFEN BU PLAYSTATION®5 SİSTEMİ YAZILIMI LİSANS SÖZLEŞMESİ'Nİ (”SÖZLEŞME”) DİKKATLİCE OKUYUN.

İŞBU SÖZLEŞME, SİZ VE SONY INTERACTIVE ENTERTAINMENT INC. ("SIE INC") ARASINDA AKDEDİLMİŞTİR. SİSTEM YAZILIMINA ERİŞİM VEYA SİSTEM YAZILIMININ SIE INC PLAYSTATION®5 BİLGİSAYAR EĞLENCE SİSTEMİNDE KULLANIMI (PS5 SİSTEMİ), İŞBU SÖZLEŞMENİN ŞARTLARINI KABUL ETMENİZ KOŞULUNA BAĞLANMIŞTIR. PS5 SİSTEMİNİZİ KULLANARAK, KENDİ ÜLKENİZİN YETKİ SINIRLARI DÂHİLİNDE SÖZLEŞME AKDEDEBİLECEĞİNİZİ VE İŞBU SÖZLEŞME'NİN ŞARTLARINA BAĞLI KALACAĞINIZI TAAHHÜT ETMEKTESİNİZ.

İşbu Sözleşme'yi kendi adınıza ve aşağıdakilere erişen veya aşağıdakileri kullanan diğer kişiler adına kabul etmektesiniz: (i) PS5 sisteminiz veya (ii) PS5 sistemi hesabınız ya da PlayStation™Network üzerinde bu PS5 sistemiyle ilişkilendirilen hesabınız (“Hesap”). Diğer kişilerin PS5 sisteminizi kullanımından ve bu Sözleşme'nin şartlarına uyumundan siz sorumlusunuz.

SIE Inc; muhtelif zamanlarda, bu Sözleşme'nin şartlarını değiştirme hakkını saklı tutar. Bu Sözleşme'nin en güncel hali, önceki versiyonların hükmünü geçersiz kılar.

İşbu Sözleşme, PS5 sistemi içinde bulunan sistem yazılımı, donanım yazılımı ve internet tarayıcısı ve diğer her tür uygulama yazılımı ile SIE Inc hizmeti, Sony hizmeti veya çevrimiçi ağı, PlayStation™Network, SIE Inc web sitesi veya PS5 oyun ortamı vasıtasıyla PS5 sisteminize sunulan sistem yazılımı, donanım yazılımı ve internet tarayıcısı ve diğer her tür uygulama yazılımının yama, güncelleme, sürüm yükseltme ve yeni sürümleri için geçerlidir. Bu paragrafta açıklanan tüm yazılımlar ve donanım yazılımları, işbu Sözleşme'de topluca “Sistem Yazılımı” olarak anılacaktır.

Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Avustralya, Okyanusya, Hindistan, Rusya Federasyonu veya Ukrayna'daysanız, PS5 sistemi ile verilen tüm oyunlar ve diğer yazılımlar, Yazılım Kullanım Şartları uyarınca sizin adınıza lisanslanır, ancak satılmaz. Bu şartlara https://www.playstation.com/legal/software-usage-terms/ adresinden ulaşılabilir.

Kuzey Amerika, Güney Amerika veya Orta Amerika'daysanız, PS5 sistemi ile verilen tüm oyunlar ve diğer yazılımlar, Yazılım Ürünü Lisans Sözleşmesi uyarınca sizin adınıza lisanslanır, ancak satılmaz. Bu sözleşmeye http://us.playstation.com/softwarelicense adresinden ulaşılabilir.

NOT: ABD, KUZEY, ORTA VEYA GÜNEY AMERİKA'DA İKAMET EDİYORSANIZ, İŞBU SÖZLEŞME; KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE İŞBU SÖZLEŞME KAPSAMINDAKİ VE SİZ İLE HERHANGİ BİR SONY ŞİRKETİ (BÖLÜM 8'DE TANIMLANDIĞI ŞEKİLDE) ARASINDAKİ HERHANGİ BİR İHTİLAFA (BÖLÜM 8'DE TANIMLANDIĞI ŞEKİLDE) İLİŞKİN HAKLARINIZI ETKİLEYEN BÖLÜM 8'DEKİ İLZAM EDİCİ BİREYSEL TAHKİM VE GRUP DAVASI FERAGAT HÜKMÜ HAİZDİR. BÖLÜM 8'DE AÇIKLANDIĞI ŞEKİLDE İLZAM EDİCİ TAHKİM VEYA GRUP DAVASI FERAGAT HÜKÜMLERİ SEÇENEKLERİNDEN BİRİNİ SEÇME HAKKINA SAHİPSİNİZ.

 

1. LİSANS VERİLMESİ

SIE Inc, size işbu Sözleşme'nin şartlarına bağlı olarak sadece PS5 sisteminizdeki Sistem Yazılımı'nı kullanmak üzere münhasır olmayan ve ticari olmayan bir hak vermektedir. Sistem Yazılımı'nın güncel sürümü haricinde eski sürümlerini kullanma hakkınız, Sistem Yazılımı'nın en son sürümünü almanız veya PS5 sisteminize kurmanız üzerine sona erer.

SIE Inc lisanslı üçüncü şahıs yazılımlarına veya hizmetlerine yönelik belirli lisans şartları için SIE Inc'nin size bu üçüncü şahıs yazılım veya hizmetlerine yönelik bildirim ve lisans şartlarını temin etmesi gerekebilir. Bu bildirime ve lisans şartlarına https://doc.dl.playstation.net/doc/ps5-oss/ adresinden veya SIE Inc'nin uygun gördüğü başka bir yerden ulaşabilirsiniz.

Sistem Yazılımı'nı kullanmaya yönelik tüm haklar, sadece lisansla verilmektedir ve size Sistem Yazılımı'na ait mülkiyet hakları veya yetkileri verilmez. SIE Inc ve lisansörleri, Sistem Yazılımı'na ait tüm fikri mülkiyet haklarının sahibidir. Sistem Yazılımı'na erişim veya Sistem Yazılımı'nın kullanımı, işbu Sözleşme'nin şartlarına ve ayrıca ilgili fikri mülkiyet hakkı kanunlarına tâbidir. İşbu Sözleşme'de sarahaten verilmedikçe SIE Inc ve lisansörleri; Sistem Yazılımı'na ait tüm hakları saklı tutar.

 

2. KISITLAMALAR

Sistem Yazılımı'nı kiralama, kiraya verme, alt lisansını verme, yayınlama, yamalama, uyarlama veya çevirme yetkiniz yoktur. Sistem Yazılımı üzerinde tersine mühendislik, kaynak koda çevirme veya kaynak kodunu oluşturma gibi işlemler gerçekleştiremezsiniz; Sistem Yazılımı'nın türev eserlerini oluşturamazsınız veya nesne kodundan Sistem Yazılımı kaynak kodunu oluşturmaya teşebbüs edemezsiniz. (i) Sistem Yazılımı ile yetkisiz, yasadışı, sahte veya değiştirilmiş hiçbir donanımı veya yazılımı kullanamazsınız; (ii) PS5 sistemindeki herhangi bir şifreleme, güvenlik veya kimlik doğrulama mekanizmasını atlamaya, devre dışı bırakmaya veya geçersiz kılmaya yönelik araçları kullanamazsınız; (iii) Sistem Yazılımı'nın önceki sürümlerini yeniden kuramazsınız (“sürüm düşürme"); (iv) Sistem Yazılımı'na erişiminiz veya bunu kullanımınızla ilişkili olarak SIE Inc veya üçüncü tarafların haklarını ya da hiçbir kanunu, düzenlemeyi veya tüzüğü ihlal edemezsiniz; (v) Sistem Yazılımı'nın yetkisiz, yasadışı veya korsan yazılımları veya donanımları kabul etmesine ya da kullanmasına neden olacak hiçbir donanımı veya yazılımı kullanamazsınız; (vi) SIE Inc'in yetkili dağıtım yöntemleri dışındaki başka hiçbir yolla Sistem Yazılımı'nı edinemezsiniz; veya (vii) Sistem Yazılımı'nın, PS5 sisteminizle bağlantılı olarak yetkisiz yazılım veya donanım tasarlama, geliştirme, güncelleme veya dağıtma amaçlarıyla kullanımı da dahil olmak üzere; Sistem Yazılımı'nı, yazılımla birlikte gelen belgelere göre PS5 sisteminiz ve yetkili yazılım veya donanımlar ile birlikte kullanım dışında kendi çıkarınıza kullanamazsınız.

Bu kısıtlamalar, kendi yargı yetki alanınızda kanunlarca müsaade edilen azami ölçüde tatbik olunacak şekilde yorumlanacaktır.

 

3. HİZMETLER VE GÜNCELLEMELER; ÜÇÜNCÜ TARAF SÖZLEŞMELERİ VE İÇERİKLER

SIE Inc, size belirli Sistem Yazılımı güncellemeleri, sürüm yükseltmeleri veya hizmetler sağlayabilir. Bazı güncellemeler, sürüm yükseltmeler veya hizmetler, PlayStation™Network'e giriş yaptığınızda otomatik olarak temin edilirken, bazıları ise SIE Inc web sitesi veya yetkili kanallar yoluyla kullanımınıza sunulabilir. SIE Inc'nin size bu otomatik güncellemeleri, sürüm yükseltmeleri ve hizmetleri temin etmesine muvafakat ediyorsunuz. Hizmetler, güvenlik yamaları, yeni teknoloji veya revize edilmiş ayarlar ile yetkisiz veya korsan içeriğe erişimi veya yetkisiz yazılım veya donanımların PS5 sisteminiz ile bağlantılı olarak kullanımını engelleyen özellikler içeren yeni sürüme ait en son güncelleme veya yeni bir sürümün indirilmesini ihtiva edebilir. Bu güncellemelerin, yükseltmelerin ve hizmetlerin PS5 sisteminizin işlevleri üzerinde etkisi olabilir; SIE Inc, yükleme işleminden kaynaklanabilecek bu tür etkilerden veya zarardan dolayı size karşı sorumlu değildir.

Sistem Yazılımı'nın en güncel sürümünü mümkün olan en kısa sürede kurmalısınız veya kurmuş olmalısınız. Bazı güncellemeler, sürüm yükseltmeler veya hizmetler, mevcut ayarlarınızı değiştirebilir, veri veya içerik kaybına neden olabilir veya işlev veya özellik kaybına yol açabilir. SIE Inc, tüm verilerinizi düzenli olarak yedeklemenizi tavsiye etmektedir.

Üçüncü şahıslar, size diğer hizmet veya içerikleri sunabilir ve sizden kendi ayrı koşul ve şartlarını ve gizlilik ilkelerini kabul etmenizi talep edebilir. Sistem Yazılımı, üçüncü şahısların bağımsız olarak işlettikleri veya sürdürdükleri web sitesi bağlantılarına atıfta bulunabilir, bunları görüntüleyebilir veya size temin edebilir (“Üçüncü Şahıs İçerikleri ve Bağlantıları”).

SIE Inc ve bağlı şirketleri, Üçüncü Şahıs İçeriklerini veya Bağlantılarını kontrol etmez veya yönetmez ve SIE Inc ile bağlı şirketleri, Üçüncü Şahıs İçeriklerini ve Bağlantılarını izlemez, onaylamaz, tasdik etmez, garanti etmez veya desteklemez. SIE Inc ve bağlı şirketleri, Üçüncü Şahıs İçeriklerine ve Bağlantılarına ilişkin olarak size karşı sorumluluk kabul etmez. Üçüncü Şahıs İçeriklerine ve Bağlantılarına güvenip güvenmeme riski size aittir ve bu durumdan kaynaklanan tüm sorumluluk ve sonuçları siz üstlenirsiniz.

Lütfen PS5 sistemi veya PlayStation™Network ebeveyn kontrolleri yoluyla Üçüncü Şahıs İçeriklerine ve Bağlantılarına muhtemel erişime ilişkin bilgiler için PS5 sistemi belgelerinize bakın.

 

4. BİLGİLERİN TOPLANMASI / KİMLİK DOĞRULAMA

Bu PS5 sisteminden toplanan tüm veriler, bölgeniz için geçerli olan SIE Gizlilik İlkesi'ne göre işlenir. Hangi kişisel bilgilerin hangi nedenle toplandığına ve bu bilgilerin nerede ve nasıl işlendiğine, bunların kimlerle paylaşıldığına ve bunlarla ilgili yasal haklarınıza ilişkin ayrıntılı bilgi edinmek için hesabınızın bulunduğu ülkede uygulanan SIE Gizlilik İlkesi'ni inceleyin. Söz konusu ilkeye cihaz ayarlarınızdan veya www.playstation.com/legal/privacy-policy adresinden erişebilirsiniz.

Kanunların izin verdiği azami ölçüde; Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey, Orta veya Güney Amerika'daki ülkeler, Japonya veya Doğu Asya ya da Güney Doğu Asya'da bulunan ülkelerin/bölgelerin vatandaşları ile siz, bölgenize ait PS5 Kulanım Kılavuzu ve Gizlilik İlkesi'nde açıklananların dışında, PS5 sisteminizdeki her türlü oyun deneyimi veya iletişim bilgilerinin gizliliğine, mahremiyetine ve açıklanmasına dair her türlü hak ve beklentilerden işbu sözleşmede feragat edersiniz.

 

5. GARANTİ REDDİ VE SORUMLULUĞUN SINIRLANDIRILMASI

Sistem Yazılımı, açık veya ima edilen herhangi bir garanti olmaksızın "OLDUĞU GİBİ" sağlanmakta olup, geçerli yerel kanunlar tahtındaki yasal tüketici haklarınız kapsamında öngörülenler bunun dışındadır. SIE Inc, bağlı şirketleri ve lisansörleri; herhangi bir zımni ticari elverişlilik garantisi, belli bir amaca uygunluk garantisi ve ihlal yasağı garantisini sarahaten reddetmektedir.

SIE Inc, BAĞLI ŞİRKETLERİ VE LİSANSÖRLERİ, HİÇBİR DURUMDA SİSTEM YAZILIMINA ERİŞİM VE SİSTEM YAZILIMININ KULLANIMINDAN DOĞAN VEYA BUNLAR NETİCESİNDEKİ DOĞRUDAN, DOLAYLI, ARIZİ, ÖZEL VEYA MÜTEAKİP HERHANGİ BİR VERİ KAYBI, KÂR KAYBI YA DA ZARAR VEYA HASARDAN SORUMLU DEĞİLDİR. İŞBU HÜKÜM, ÜLKENİZİN YARGI YETKİ ALANI DÂHİLİNDE UYGULANABİLİR OLDUĞU SÜRECE YUKARIDA BAHSİ GEÇEN SINIRLANDIRMALAR, SORUMLULUK REDDİ VEYA İSTİSNALAR, HERHANGİ BİR ZORUNLU AMACIN YERİNE GETİRİLEMEMESİ DURUMUNDA BİLE İLGİLİ KANUNLARIN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE GEÇERLİ OLACAKTIR. BAZI ÜLKELER, YUKARIDA BELİRTİLEN İSTİSNALARA VEYA SINIRLANDIRMALARA İZİN VERMEDİKLERİ İÇİN SÖZ KONUSU SINIRLANDIRMALAR VE İSTİSNALAR SİZİN İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİR.

 

6. SÖZLEŞMENİN İHLALİ; HAKLARIN FESHEDİLMESİ VE SIE INC'IN BAŞVURACAĞI YOLLAR

SIE Inc, işbu Sözleşme'nin şartlarını ihlal ettiğinizi tespit ettiği takdirde bazı veya tüm Sistem Yazılımlarına erişiminizi veya bunları kullanımınızı engelleme, bu PS5 sistemini çevrimiçi veya çevrimdışı kullanımını devre dışı bırakma, PlayStation™Network erişiminizi sona erdirme, PS5 sisteminiz için sunulan herhangi bir garanti, onarım veya sair hizmetlerin reddi, yetkisiz kullanımı sona erdirmeyi amaçlayan otomatik veya zorunlu güncellemelerin veya aygıtların uygulanması ya da Sistem Yazılımı'nın değiştirilmiş veya izinsiz kullanımını engellemek için makul ve gerekli olan diğer çözüm yollarına başvurma gibi yöntemlerle kendi menfaatlerini korumak için kendisi tedbir alabilir veya aldırabilir.

SIE Inc, bağlı şirketleri ve lisansörleri, işbu Sözleşme'nin ihlali halinde yasal yollara başvurma hakkını saklı tutar. SIE Inc, Sistem Yazılımı'nı kullanımınıza ilişkin resmi veya özel davalara veya soruşturmalara iştirak edebilir.

 

7. İHRACAT KONTROLÜ VE KANUNLARA RİAYET

Sistem Yazılımı, ihracat kontrolü kanun ve düzenlemeleri kapsamında belli başlı kısıtlamalara tâbi olan teknoloji içerebilir. Bu nedenle PS5 sisteminiz, bu tür kanun ve düzenlemeleri ihlal eden kişi veya kuruluşlara ihraç edilemez veya yeniden ihraç edilemez. Sistem Yazılımı'nı kullanırken bu kanunlara riayet etmekle yükümlüsünüzdür.

 

8. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İLE KUZEY, ORTA VEYA GÜNEY AMERİKA ÜLKELERİNİN VATANDAŞLARI İÇİN İLZAM EDİCİ BİREYSEL TAHKİM

İşbu Bölüm 8'de yer alan aşağıdaki şartlar; yalnızca ABD'de, Kuzey, Orta veya Güney Amerika'daki bir ülkede ikamet ettiğiniz takdirde kanunen müsaade edilen azami ölçüde tatbik olunur.

“İhtilaf” terimi; sözleşme, yönetmelik, düzenleme, kararname, haksız fiil (yolsuzluk, yanlış beyanda bulunma, hileli teşvik veya ihmal dâhil) ya da sair yasal veya eşit teoriye müstenit olsun ya da olmasın, Sistem Yazılımı'nın herhangi bir şekilde kullanımından kaynaklanan veri toplama, kullanma, saklama veya ifşa etme durumları dahil olmak, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla Sistem Yazılımı'nın her türlü kullanımına ilişkin olarak siz ile SIE Inc, Sony Interactive Entertainment LLC, bunların mevcut veya önceki tüm iştirakleri veya Sony Computer Entertainment Inc., Sony Computer Entertainment America LLC dahil yukarıda anılan herhangi bir şirketin herhangi bir halef veya selef kuruluşu (“Sony Şirketi”) arasındaki ihtilaf, tazminat talebini veya uyuşmazlığı ifade eder ve işbu Bölüm 8'in geçerliliğini, uygulanabilirliğini veya kapsamını (aşağıdaki Grup Davası Feragat şartı hariç) içerir. “İhtilaf”, uygulanacak mümkün olan en geniş anlamı kapsar.

Herhangi bir Sony Şirketi veya Sony Şirketi'nin sorumluları, direktörleri, çalışanları ve temsilcileri (“Muhalif Sony Şirketi”) ile aşağıda belirtilen müzakereler yoluyla çözümlenemeyen bir İhtilaf durumuna düştüğünüz takdirde (aşağıda açıklanan tahkim şartı dışında kalanlar haricinde), Muhalif Sony Şirketi; İhtilaf'ı yalnızca Bölüm 8'in şartlarına göre tahkim yoluyla çözüm yoluna gitmeli ve İhtilaf'ı mahkemeye taşımamalıdır. Tahkim, İhtilaf'ın mahkemede hakim veya jüri yerine tarafsız bir hakem tarafından çözümlenmesini ifade eder.

SİZ VE SONY ŞİRKETLERİ, TARAFINIZDAN VEYA SONY ŞİRKETİ TARAFINDAN ASLİYE MAHKEMESİNDE AÇILAN HERHANGİ BİR TAZMİNAT DAVASININ İŞBU BÖLÜM 8'DE BULUNAN TAHKİM ŞARTLARINA TÂBİ OLMADIĞINI KABUL ETMEKTESİNİZ.

İŞBU BÖLÜM 8'DE YER ALAN İLZAM EDİCİ TAHKİM VE GRUP DAVASI FERAGATİNE BAĞLI KALMAK İSTEMEZSENİZ, SIE INC'YE BU SÖZLEŞMEYİ KABUL ETTİĞİNİZİ 30 GÜN İÇERİSİNDE YAZILI OLARAK BİLDİRMENİZ GEREKİR. YAZILI BİLDİRİMİNİZİ SONY INTERACTIVE ENTERTAINMENT LLC, 2207 BRIDGEPOINTE PARKWAY, SAN MATEO, CA 94404 ADRESİNDE MUKİM SONY INTERACTIVE ENTERTAINMENT INC'YE, İLGİLİ: HUKUK DEPARTMANI - FERAGAT HİTABIYLA POSTALAMALISINIZ. BU FERAGAT, AŞAĞIDAKİLERİ İÇERMELİDİR: (1) ADINIZ, (2) ADRESİNİZ, (3) VARSA, GİRİŞ KİMLİĞİNİZ VE (4) HERHANGİ BİR SONY ŞİRKETİ İLE OLAN İHTİLAFLARI TAHKİM YOLUYLA ÇÖZÜMLEMEK İSTEMEDİĞİNİZİ BELİRTEN AÇIK BEYANNAME.

HERHANGİ BİR SONY ŞİRKETİ İLE BİR İHTİLAFINIZ OLDUĞU TAKDİRDE, YAZILI BİLDİRİMİNİZİ SONY INTERACTIVE ENTERTAINMENT LLC, 2207 BRIDGEPOINTE PARKWAY, SAN MATEO, CA 94404 ADRESİNDE MUKİM SONY INTERACTIVE ENTERTAINMENT INC.'YE İLGİLİ: HUKUK DEPARTMANI - MUHALİF SONY ŞİRKETİ'NE İHTİLAFI GAYRIRESMİ OLARAK MÜZAKERE YOLUYLA ÇÖZÜMLEME ŞANSI VERMEK ÜZERE İHTİLAFIN ÇÖZÜLMESİ HİTABIYLA POSTALAMALISINIZ.

İhtilaf bildiriminde bulunduktan sonra en geç 60 gün içerisinde iyi niyetle çözümlenmesi için müzakere etmeyi kabul edersiniz. Muhalif Sony Şirketi'nin İhtilafınızı bildirimin alındığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde çözüme kavuşturmaması durumunda, siz veya Sony Şirketi; işbu Bölüm 8 uyarınca iddianızı tahkime taşıyabilirsiniz.

TAHKİM YOLUYLA VEYA MAHKEMEDE OLSUN YA DA OLMASIN TÜM İHTİLAF ÇÖZÜM İŞLEMLERİ, SADECE BİREYSEL OLARAK YÜRÜTÜLECEK VE SİZ VEYA MUHALİF SONY ŞİRKETİ TAHKİMİN BAŞLATILMASININ ARDINDAN YAZILI OLARAK BU KONUDA MUTABAKATA VARMADIKÇA, GRUP VEYA TEMSİLCİ DAVASI YA DA GRUP, KONSOLİDE, TEMSİLCİ VEYA ÖZEL SAVCI DAVASINDA ADI GEÇEN VEYA GEÇMEYEN ÜYE OLARAK ÇÖZÜMLENMEYECEKTİR.

Sizin veya Muhalif Sony Şirketi'nin, İhtilafı tahkim yoluyla çözümlemek istemesi durumunda tahkim işlemlerini başlatan taraf, işlemleri Amerikan Tahkim Derneği'nde (“AAA”), www.adr.org veya JAMS'de (www.jamsadr.com) başlatabilir. İşbu Bölüm 8'in şartlarının ilgili tarafın seçtiği tahkim kurumunun kurallarıyla çelişmesi durumunda bu şartlar geçerli olacaktır.

Siz ve Sony Şirketleri, bu tahkim anlaşmasının devletlerarası ticaret kapsamında bir işlem için kanıt niteliğinde olduğunu; dolayısıyla işbu Bölüm 8'in yorumlanmasının ve uygulanmasının, Federal Tahkim Kanunu'nun asli ve usuli hükümleri ile aşağıda belirtilen AAA kurallarına tabi olacağını kabul etmektesiniz. 75.000 Amerikan Dolarının altındaki tazminat talepleri için AAA Tüketiciye İlişkin İhtilaflara Yönelik Ek Prosedürler (“Ek Prosedürler”) geçerli olacaktır. Ek Prosedürler'in C-8 bölümünde öngörülen tahkim ücretlerine yönelik çizelgeleri de bunlara dahildir. 75.000 Amerikan Dolarını aşan tazminat talepleri için AAA Ticari Tahkim Kuralları ile grup dışı dava işlemlerine yönelik ilgili ücret çizelgeleri geçerli olacaktır.

AAA kurallarına www.adr.org adresinden veya 1-800-778-7879 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca tazminat talebiniz 75.000 Amerikan dolarını aşmıyorsa ve Muhalif Sony Şirketi'ne yukarıda açıklandığı şekilde iyi niyetle bildirimde bulunarak müzakere yoluna gittiyseniz ve hakem sizin tahkimde hakim taraf olduğunuza kanaat getirirse, Muhalif Sony Şirketi'ne veya tarafınıza temin edilen denetleme durumu veya federal kanunlar kapsamında makul avukat ücretleri ve masraflarından kurtulma hakkına ilâveten hakem tarafından karar verilecek şekilde, aynılarından kurtulma hakkına sahip olacaksınız.

Hakem, yazılı olarak karar verecektir ancak taraflarca talep edilmedikçe gerekçe beyanında bulunmak zorunda değildir. Hakemin verdiği karar, FAA tarafından sağlanan temyiz hakkı haricinde ilzam edici ve nihai olacaktır ve uygulama amacıyla taraflar üzerinde yargı yetkisi bulunan herhangi bir mahkemede yürürlüğe girebilir.

Siz veya Muhalif Sony Şirketi; San Mateo County, Kaliforniya'da veya ikamet ettiğiniz ülkede tahkim işlemlerini başlatabilirsiniz. İkamet ettiğiniz ülkeyi seçmeniz durumunda Muhalif Sony Şirketi, hakem tarafından belirlenen konumda değişiklik olması neticesinde, yüklendiğiniz ilâve ücret veya masrafları tediye etmeyi kabul ettiği takdirde tahkimi San Mateo'ya aktarabilir.

İşbu Bölüm 8 kapsamındaki herhangi bir şartın (yukarıdaki Grup Davası Feragati hariç) yasadışı veya uygulanamaz olması durumunda, bu şart işbu Bölüm 8'den çıkarılacak ve geri kalanı tamamen geçerli olacaktır. Grup Davası Feragat şartının yasadışı veya uygulanamaz olduğu hükmüne varılması halinde, işbu Bölüm 8 tamamen geçersiz olacak ve İhtilaf mahkemede görülecektir.

İşbu Bölüm 8, işbu Sözleşme'nin feshinden sonra da geçerliliğini koruyacaktır.

 

9. AMİR HUKUK VE YARGI YERİ

Japonya'da ya da Doğu Asya veya Güneydoğu Asya'da bulunan bir ülkede/bölgede ikamet ediyorsanız, işbu Sözleşme; hukuk kurallarının çelişmesi haricinde Japonya kanunlarına tâbi olacak ve bu kanunlara göre yorumlanacaktır. İşbu Sözleşme kapsamında veya işbu Sözleşme'ye ilişkin olarak doğan her türlü ihtilaf, münhasıran Tokyo'da (Japonya) bulunan Tokyo Bölge Mahkemesi'ne tevdi edilecektir.

Avrupa, Afrika, Avustralya, Okyanusya, Orta Doğu, Hindistan, Ukrayna veya Rusya Federasyonu'nda ikamet ediyorsanız, işbu Sözleşme, İngiliz kanunlarına tâbi olacak ve bu kanunlara göre yorumlanacaktır, ancak ikamet ettiğiniz ülkenin zorunlu kanunları kapsamında ek korumanız olacaktır.

Başka bir yerde ikamet ediyorsanız, işbu Sözleşme; hukuk kurallarının çelişmesi haricinde Kaliforniya Eyalet kanunlarına tâbi olacak ve bu kanunlara göre yorumlanacaktır. ABD'de ikamet ediyorsanız tahkime konu olan ve asliye mahkemesine tevdi edilmeyen her türlü İhtilaf, San Mateo Eyaleti'nde bulunan Kaliforniya Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde veya Kaliforniya Kuzey Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi'nde bulunan yargı yetkisini haiz bir mahkemede görülecektir.

 

10. GENEL YASAL HÜKÜMLER

İşbu Sözleşme'nin en güncel versiyonuna bağlı kalmakla yükümlüsünüzdür. İşbu Sözleşme'nin yazdırılabilir güncel versiyonuna erişmek için https://doc.dl.playstation.net/doc/ps5-eula/ adresini ziyaret edin. Sistem Yazılımı'na erişmeye veya Sistem Yazılımı'nı kullanmaya devam etmeniz, işbu Sözleşme'nin en son versiyonunu kabul ettiğiniz anlamına gelecektir.

İşbu Sözleşme'nin herhangi bir hükmünün geçersiz, hükümsüz veya yasadışı olduğuna kanaat getirilmesi durumunda, bu Sözleşme'nin geri kalan hükümlerinin geçerliliği, yasallığı ve uygulanabilirliği, hiçbir şekilde etkilenmeyecek veya bozulmayacaktır. İşbu Sözleşme'yi ihlal ettiğiniz takdirde, bu ihlalin SIE Inc'ye maddi tazminatların yeterli bir çare olmayacak kadar tamir edilemez şekilde zarar vereceğini ve SIE Inc'nin kanunlar tahtında sahip olduğu diğer çarelere ilâveten parasal olmayan tedbirleri alma hakkı olduğunu kabul ediyorsunuz.

İşbu Sözleşme, Sistem Yazılımı'na ilişkin siz ve SIE Inc arasındaki sözleşmenin tamamını teşkil eder ve konusuna ilişkin tüm eski veya güncel anlaşmaları geçersiz kılar. İşbu Sözleşme kapsamında hakların kullanılamaması veya gecikmesi, hiçbir şekilde bu haklardan feragat edildiği anlamına gelmez. SIE Inc; işbu Sözleşme'nin şartlarını uygulama hakkı da dâhil olmak üzere işbu Sözleşme kapsamındaki haklarını herhangi bir SIE Inc iştirakine devir veya temlik edebilir.